En genel tanımı faktoring, mal ve/veya hizmet satışlarından doğan vadeli alacakların bir faktoring kuruluşuna temlik edilmesi ve alacak sürecinin bu firma tarafından yönetilmesidir.

Finansman, Garanti, Tahsilat gibi ana hizmet türlerinde hizmet veren faktoring şirketleri, müşterilerinin yurt dışı ticari faaliyetlerini kolaylaştırmak, finansman sunmak ve ihracat bedelinin vadesinde ödenmesini garanti etmek, bedelin vadeden önce yurda getirilmesine olanak sağlamaktadır.

Faktoring şirketleri, bunun yanında yurt içi satışlarında KOBİ’ler ve büyük bayi ağına sahip kuruluşların finansman ve alacak tahsili işlemlerini üstlenir. Zaman ve nakit sorunlarını ortadan kaldırır.

Kısaca faktoring şirketi, bir finansman, garanti ve tahsilat süreci yöneticisidir. Size işletmenizi büyütürken yaşayabileceğiniz sıkıntıları aşmanız için nakit akışı ve fonlama sağlar, ödenecek vadeleri de ödeyebileceğinize dair kefil olur, garantörlük yapar.

Faktoring ile satışlarınızı sorunsuzca nakde dönüştürebilir, işletmenizi daha sağlıklı büyütebilirsiniz.

Faktoring’in Avantajları Nelerdir?

  • Zaman ve prosedür yönetimi ile ilgili detaylar, faktoring hizmeti alan firmaların gündeminden çıkmış olur. Tasarruf edilen zaman, başka iş faaliyetleri için kaynak yaratabilir.
  • KOBİ’ler, büyük firmalarla açık hesap usulüyle yaptıkları satışlarını kolayca nakit akışına çevirebilirler.
  • KOBİ’ler, faktoring hizmeti alarak sağladıkları nakdi, tedarikçilerinden peşin alım yapmak için kullanabilir ve büyük iskontolar elde ederek maliyetlerini azaltabilirler.
  • Orta ölçekli firmalar ve KOBİ’ler vadeli alacaklarını nakde dönüştürerek bir fon elde ederek nakit sıkıntılarını aşabilirler.
  • Bu fon ile nakit akışının düzenini koruyabilir, rekabet güçlerini arttırabilirler.

Yeni bir dünya, yeni bir çehre: Doruk Faktoring sizlerle…

Kurulduğu 1999 yılından beri Türk Finans Dünyası’nın önemli kuruluşlarının içerisinde yer alan Doruk Faktoring, 2017 yılında, yeni organizasyon yapısı ile başlattığı değişim ve inovasyon çalışmalarını kurumsal çehresini yenileyerek devam ediyor.

Doğan Holding güvencesiyle yatırımcılarına geniş bir hizmet portföyü sunan Doruk Faktoring olarak, inovasyon çalışmalarımız kapsamında sizlere yeni kurum kimliği ve yeni web sitesini sunmaktan gurur duyuyoruz.

22 yıldır, müşterilerimizin ihtiyaçlarını en iyi şekilde analiz ederek ürettiğimiz dinamik çözümlerle Türkiye Faktoring piyasasının en önemli markalarından biri olduğumuzun bilinciyle, her zaman geleceğe ve teknolojiye güler yüz ve kararlılıkla bakıyoruz.

Bakmaya devam edeceğiz.